Niedziela Palmowa

W Niedzielę Palmową upamiętniamy wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. W tym dniu zaczynamy szczególne przygotowania do ostatniego tygodnia Wielkiego Postu. Rozpoczyna ona Wielki Tydzień. Główną uroczystością Niedzieli Palmowej jest święcenie i procesja z palmami. Jest to zwyczaj praktykowany już od czasów średniowiecza. Tradycyjne palmy przygotowywane były z gałązek wierzby, które symbolizują zmartwychwstanie i nieśmiertelność duszy.

Niedziela Palmowa rozpoczyna okres przygotowania duchowego do świąt, będącego wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Chrystusa. Pierwsze znane zapisy dotyczące święta pochodzą z dziennika pątniczki Egerii, a datowane są na lata osiemdziesiąte IV wieku. Z Jerozolimy procesja Niedzieli Palmowej rozprzestrzeniła się na kraje chrześcijańskiego Wschodu. Niedziela Palmowa obchodzona jest w Polsce od średniowiecza. Według obrzędów katolickich tego dnia wierni przynoszą do kościoła palemki, symbol odradzającego się życia.
Od 1986 roku zgodnie z wolą papieża Jana Pawła II, w Niedzielę Palmową obchodzony jest też Światowy Dzień Młodzieży.

W naszym regionie z Niedzielą Palmową łączy się zwyczaj połykania bazi wierzbowej. Wierzono, że uchroni to duszę, a przede wszystkim ciało (aby gardło nie bolało). Z poświęconych palm robiono także w Wielki Czwartek krzyże, które następnie w Wielki Piątek, przed wschodem słońca, zatykano na szczycie dachu. Miało to chronić dom przed pożarem.*

Źródło:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Niedziela_Palmowa
*http://www.nasze-psary.net/swieta-zwyczaje-i-obrzedy/82-niedziela-palmowa.html

Dodaj komentarz