W ciągu ostatnich tygodniu dostaję od Was dużo ciekawych informacji. Dostałem maila, w którym jedna pani zainspirowała mnie do utworzenia działu „Ziołowa apteczka”, przesyłając kilka ciekawych informacji o ziołach. W najbliższym czasie w dziale tym będę dzielił się informacjami na temat wybranych leczniczych ziół, które można zebrać z pobliskich łąk i które działają na różne dolegliwości.
Z tego miejsca zachęcam również do przysłania mi informacji o sprawdzonych ziołowych sposobach na zapobieganie występowania pewnych przypadłości zdrowotnych poprzez wypełnienie formularza kontaktowego lub wysłania informacji na maila kontakt(at)dulowa.pl
Lipiec to najlepszy miesiąc do zbierania niektórych ziół. Należy przy tym pamiętać, że lecznicze zioła powinno zbierać się w słoneczny dzień, zaraz jak zniknie poranna rosa.
Po zerwaniu zioła należy otrząsnąć z piasku, pyłów oraz owadów. Najlepiej jest je rozłożyć na papierze. Każda gałązka powinna być osobno i luźno ułożona. Nie powinno ich suszysz się w domu, gdy są zawiązane w pęczki. Mogą pleśnieć. Prawidłowo wysuszone ziele powinno zachować naturalną barwę i wygląd.
Jakie zioła warto zbierać w lipcu?
- Skrzyp polny – wzmacnia włosy i paznokcie. Zbieramy jego Zieloną część, przypominającą choinkę.
- Ziele ruty – działa wiatropędnie i żółciopędnie
- Świetlik lekarski – posiada właściwości przeciwzapalne
- Bukwicę – powstrzymuje biegunkę, działa ściągająco
- Krwawnik – posiada właściwości przeciwzapalnie, bakteriobójcze i przeciwkrwotocznie.
- Liście czarnej porzeczki, malin lub jeżyn – zawierają witaminę C, flawonoidy, garbniki, antocyjany i posiadają działanie napotne
- Liście bazylii, majeranku, melisy – które mają właściwości uspakajające i ułatwiające zasypianie
- Liście szałwii – która zmniejsza pocenie się i zapobiega nieprzyjemnemu zapachowi potu
- Kwiat dziurawca – działają uspokajająco i rozkurczowo
- Kwiat rumianku – który działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie i łagodzi nieżyt żołądka
- Ponadto można zbierać kwiaty ogórecznika, bławatka, dziewanny.
Gdzie zbierać zioła?
Odpowiedź jest bardzo prosta… na łąkach, pod laskiem, w polach. Warto jednak zwrócić uwagę, żeby teren z którego mamy zamiar zbierać zioła znajdował się z dala od ruchliwych dróg oraz z dala od pól, na których stosuje się chemiczne nawozy.
Co jest potrzebne?
Przede wszystkim dobre chęci do wycieczki i poznawania łąkowej roślinności. Warto zaopatrzyć się również w pojemnik, gdzie będziemy zbierać ziele, np. koszyk wiklinowy, torebki papierowe. Dobrze jest też zabrać nożyczki, nóż i… wygodne buty.
Jak przechowywać?
Najlepsze rozwiązanie to torebka papierowa lub szczelny słoiczek (jeżeli nasze zioło jest aromatyczne).