Przejdź do treści

Poznaj legendę Zaginionej Wioski...

Dawno, dawno temu, w sąsiedztwie niewielkiej wsi Dulowa, gdzieś wśród pól, znajdowała się piękna i malownicza osada Łaziska….  Nazwano ją tak na pamiątkę wykarczowanego niegdyś gęstego lasu. Jej właścicielami byli zgodni małżonkowie, którzy po kilku latach małżeństwa doczekali się upragnionej, pięknej córki. Dziewczynce dano na imię Formoza, ale ze względu na jej energię i wesołość mówiono do niej po prostu „Froszka”.

Wszyscy mieszkańcy Łazisk znali ją i darzyli sympatią. Formoza dzieciństwo spędziła w szczęściu i spokoju. Gdy dorosła, rodzice znaleźli jej męża – starszego, zamożnego gospodarza z okolic Olkusza. Był to Marcin z Sąspowa, jak się później okazało zwany „Szatanem”. Nikt nigdy nie wiedział, skąd wziął się przydomek wybranka dziewczyny. Jednak Froszka i Marcin tworzyli parę żyjącą w zgodzie i miłości. Byli szanowanymi gospodarzami, do których wielu udawało się po poradę. Doczekali się trójki potomstwa: dwóch synów – Franciszka i Prandoty oraz córki Hanki. Około 1380 roku umarł Marcin. W niedługim czasie……..

Nieistniejące już dzisiaj Łaziska sąsiadowały z Dulową a granicą była rzeka o nazwie Baba. Łaziska rozciągały się pomiędzy Dulową a Młoszową. Niegdyś Baba była wielką rzeką, dzisiaj pozostał tylko strumyk i niczym nieskażony teren z pozostałością trawy morskiej, chronionych roślin i starych drzew. Łazy, tzn. miejsce wypalone po lesie lub zaroślach, zdatne pod upraw.

„Dulowa. Zaginiona Wioska” jest bowiem myślą przewodnią, symbolem całego nieistniejącego świata, zaginionych zawodów, zaginionych przedmiotów, potraw, zwyczajów, sztuki ludowej, tradycji, zabaw, roślin, śladów, które przepadły, ale….

W Dulowej jest również dużo innych atrakcji przyrodniczych: Puszcza Dulowska, Las Wyręby, Lisi Dół, Skałki, wąwozy, jary. Jest również rzeczka Dulówka niczym nieskażona, biegnąca w samoistnie ukształtowanymi brzegami. Przez Dulową przebiega także kilka szlaków pieszych i rowerowych.

Atrakcje historyczne to: stary folwark z zabudowaniami gospodarskimi, pozostałości po starym młynie wodnym, stary dworzec kolejowy wybudowany w 1897r. Przez Dulową niegdyś przebiegała granica między III Rzeszą Niemiecką a Generalną Gubernią, w związku z tym do dziś krążą ciekawe anegdoty i wiele tajemniczych opowieści….

Sprawdź jak możesz do nas dojechać

Droga dojazdowa do miejscowości Dulowa jest bardzo prosta z każdego miejsca. Zarówno Dulowa jak i  Puszcza Dulowska znajduje się w pobliżu autostradą A4 oraz drogi krajowej 79.

Jest stosunkowo blisko z Krakowa oraz Katowic. Wjazd do Puszczy w Dulowej znajduje się przy ulicy Tenczyńskiej, wzdłuż której można zaparkować samochód.

Rozpocznij swoją przygodę w Dulowej. Zaginionej Wiosce.